Vatandaşa peş peşe müjdeler iki indirim birden

Son dakika ekonomi haberleri

Vatandaşa peş peşe müjdeler iki indirim birden
Vatandaşa peş peşe müjdeler iki indirim birden tuğba civik

Otomobilde ÖTV matrah limitleri % 52’ye varan oranda artırıldı. Ayarlamayla otomobil fiyatları % 3.3-6.2 düştü. 100 bin TL’lik oto 3 bin TL, orta sınıf SUV 15 bin TL ucuzladı. Ayrıca; Enflasyonun temel belirleyicilerinden olan gıda fiyatlarını belli bir seviyede tutmak için iki önemli hamle geldi. Tarımsal girdilerin en önemli kalemi olan gübrede yüzde 15 indirim sağlandı. Arpa, buğday gibi
Son 5 aydır daralan otomotiv pazarına destek olmak için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitlerinde artışa gidildi. Vergi baremini belirleyen limitler yüzde 52’ye varan oranda yükseltildi. Limitlerin yeniden belirlenmesinde yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 70 artan döviz kurları nedeniyle Türkiye’de yüzde 45’lik en düşük vergi dilimine giren aracın kalmaması etkili oldu.

Ayarlamayla 1.6 litre motorlu oto fiyatları 3 bin TL ile 15 bin TL arasında ucuzladı. 2.0 litrede bu rakam 17 bin TL’ye ulaştı  Böylece tüketiciler satış fiyatında yüzde 3.3-6.2’lik indirim yakaladı. Matrah limitlerinin artırılmasıyla Ağustos’ta yüzde 53’e varan oranda küçülen oto satışlarının yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Yüksek motora da destek

Vergi yükünü hafifleten ÖTV matrah limitlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak dün yürürlüğe girdi. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahının alt limiti 46 bin liradan (satış fiyatı 78 bin 600 TL) 70 bin liraya (satış fiyatı 119 bin 770 TL), üst limit de 80 bin liradan (satış fiyatı 141 bin 600 TL) 120 bin liraya (satış fiyatı 227 bin 504 TL) çıkarıldı.

Bu grupta ÖTV matrahı

70 bin lirayı aşmayan otolar için yüzde 45, matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak belirlendi. Matrahı 120 bin liradan fazla olanlarda ÖTV oranı yüzde 60 olacak. Motor silindir hacmi 1800-2000 cc arasında olan otolarda ÖTV matrahı 114 bin liradan 170 bin liraya çıkarılırken, vergi yüzde 100 ve yüzde 110 olarak uygulanacak.

Elektrikliye de destek geldi

Elektrik motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen otolar için alt limit 57 bin liradan 85 bin liraya, üst limit 91 bin liradan 135 bin liraya yükseltildi. 2000 cc’yi geçen otolarda elektrik motoru 100 kilovatı geçip motor silindir hacmi 2500 cc’yi geçmeyenlerlerde de ÖTV matrahı 114 bin liradan 170 bin liraya çıkarıldı.

Hurda teşviğine henüz yansımadı

Matrah limitlerindeki artış henüz hurda teşviğine yansıtılmadı. Bu durum bayilerde kafaları karıştırırken, kısa süre içinde düzenlemenin yapılması bekleniyor. Vergisiz fiyatı 46 bin liranın altındakilere 10 bin lira, vergisiz fiyatı 46 bin ila 80 bin lira arasında olan araçlara 8 bin lira ve vergisiz fiyatı 80 bin lirayı aşanlara 3 bin lira ÖTV indirimi uygulanıyor.

Ticariye de teşvikler gerekiyor

OTOMOTİV Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre can suyu olacak ilk adım atıldı. Atılan bu adımı çok değerli buluyor ve sektör adına devletimize gönülden teşekkür ediyoruz. Düzenlemenin yanı sıra hafif ve ağır ticari araçlar için de benzer düzenlemelerin kısa sürede hayata geçirilip açıklanacağından hiç şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

Otomobil kredisinde vade uzasın

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, kararın sektörün memnuniyetle karşıladığı bir gelişme olduğunu ancak başka önlemlerin de alınması gerektiğini belirtti. Bilaloğlu, şöyle devam etti: “Hurda indiriminin etkisi kısıtlı oldu. Başlıca nedeni sadece en düşük ÖTV dilimine giren modellerin çok sınırlı olması. Benzer matrah düzenlemesinin burada da yapılması gerek. Taşıt kredilerinde vadelerin uzatılması ve ticari araçların kiralanması da şart.”
Satışlara yüzde 10 katkı sağlayacak
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, limitlerde gerçekleştirilen düzenlemenin sektöre katkısının olacağını söyledi. Bozkurt, şunları kaydetti: “Kurlar yılbaşından bu yana yüzde 70 arttı. Henüz bu artış stoklardan dolayı fiyatlara bire bir yansımadı. ÖTV baremlerinde 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’