Gerilim gittikçe tırmanıyor açık açık tehdit etti

Son dakika dünya haberleri

Gerilim gittikçe tırmanıyor açık açık tehdit etti
Gerilim gittikçe tırmanıyor açık açık tehdit etti tuğba civik


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ise ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' dedi. Netanyahu Tahran'da gizli nükleer tesis olduğu iddiasını da yineledi.
Şemhani başkent Tahran'da RusyaFederasyonu Güvenlik Konseyi Genel  Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. İkili ABD'nin bölgeye yönelik  izlediği tek taraflı yaklaşımlarına tepki gösterdi.

Rus mevkidaşı ile görüşmesinde İsrail'i Suriye'de terörü desteklemekle  suçlayan Şemhani, "Siyonist rejim, Suriye'deki istikrarsızlığı sürdürmek istiyor  ancak Suriye'deki saldırılarına devam etmesi halinde pişman olacağı tepkilerle  karşılaşacak." dedi.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre, Şemhani, ABD  yönetimi tarafından izlenen tek taraflı yaklaşımlar ve buna bağlı olarak  uluslararası örgütlerin zayıflatılmasının küresel güvenlik ve dünya ekonomilerine  karşı tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev ABD'nin bölgedeki  hedeflerine ulaşmak için terörü bir araç olarak kullandığını ve buna karşı  bölgesel iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ABD'nin tek taraflı ve tehlikeli yaklaşımlarına ciddi karşılık  verilmesi gerektiğini belirten Patruşev Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'deki  krizi sona erdirmek için sürdürdüğü iş birliğine karşın ABD'nin bu ülkedeki  istikrarsızlığı artırıcı girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

İSRAİL'DEN CEVAP

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' dedi. Netanyahu Tahran'da gizli nükleer tesis olduğu iddiasını da yineledi.

BM kürüsünden dünya liderlerine hitaben konuşmasında İran'a yüklenen Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın çekilmiş olduğu İran'la nükleer anlaşmaya başından beri bir tek İsrail'in karşı çıktığını belirtti.

Netanyahu'dan İran'a nükleer malzeme gizleme suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler  Genel Kurulunda (BMGK) yaptığı konuşmada, İran'ı başkent Tahran'da "gizli" bir  depoda nükleer malzeme gizlemekle suçladı.

Başbakan Netanyahu, 73. BMGK'de yaptığı konuşmasının büyük bölümünde  İran'ı hedef aldı.

İran yönetimi ile P5 1 ülkeleri olarak adlandırılan BM Güvenlik  Konseyinin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın  yanı sıra Avrupa Birliği arasında arasında 2015'te imzalanan, daha sonra Trump  yönetiminin çekildiği nükleer anlaşmaya kendi güvenlikleri ve gelecekleri için  karşı çıktıklarını belirten Netanyahu, anlaşmanın temel bir "yalana" dayandığını  iddia etti.

Tahran'da nükleer malzeme "gizlenen" yeni bir depo tespit ettiklerini  ileri süren Netanyahu, söz konusu depoya ait uydudan çekilmiş fotoğrafları Genel  Kurula gösterdi.

Bu depoya ait bilgileri ilk defa kamuoyuyla paylaştıklarını dile  getiren Netanyahu, bu yere ait bilgileri Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)  ve bazı istihbarat servislerine ilettiklerini belirtti.

Netanyahu, nisan ayında İran'ın nükleer arşivine ait olduğunu iddia  edilen belgeleri ortaya çıkardıklarını hatırlatarak, UAEA'nın bu konuda harekete  geçmediğini belirterek kurumu eleştirdi.

Ele geçirdikleri "İran'ın nükleer arşivi" ve bugün açıkladığı "gizli  nükleer deponun" İran'ın nükleer programından vazgeçmediğinin kanıtı olduğunu  ileri süren Netanyahu, "İran, nükleer silah geliştirme hedefinden vazgeçmedi.  Hepiniz İran'ın bu hedeften vazgeçmeyeceğine emin olabilirsiniz." dedi.

Yahudi Ulus Devlet Yasasını savundu

Netanyahu, kendisinden önce kürsüye çıkan Filistin Devlet Başkanı  Mahmud Abbas'ın "Yahudi Ulus Devlet" yasasının ırkçı bir yasa olduğu ve İsrail  vatandaşı Filistinlilere karşı ayrımcılığı meşrulaştırdığı yönündeki  eleştirilerinin "mantıksız" olduğunu savundu.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin de diğer İsraillilerle aynı haklara  sahip olduğunu iddia eden Netanyahu, "İsrail'in ırkçılıkla suçlanması utanç  verici." diye konuştu.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Şef Emre Kara’ya Konuştu: 'Acun Ilıcalı Beni Tercih Etti'
Mehmet Şef Emre Kara’ya Konuştu: 'Acun Ilıcalı Beni Tercih Etti'
Çukur dizisi sezon finali mi yaptı? Ay Yapımdan açıklama!
Çukur dizisi sezon finali mi yaptı? Ay Yapımdan açıklama!