Bebeğini öldürmekten müebbete mahkum olan anne beraat etti

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız..

Bebeğini öldürmekten müebbete mahkum olan anne beraat etti
Bebeğini öldürmekten müebbete mahkum olan anne beraat etti tuğba civik

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 30 Mayıs'ta verilen karar, sanıklar  H.Ş. (48) ve D.K.A. (22) ile avukatları ve davaya katılan Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığının avukatının istinaf talebi üzerine Erzurum Bölge Adliye  Mahkemesine gönderildi.

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, itirazlar üzerine  temyiz incelemesini tamamladı.

Ceza dairesi kararında temyiz incelemesi için öngörülen duruşmalı  inceleme usulünün istinaf incelemesi için öngörülmediğinden, duruşmalı inceleme  istemlerinin reddine karar vererek, davayı dosya üzerinden inceleyip 27 Eylül'de  karara bağladı.

Kararda, sanık D.K.A. hakkında yerel mahkemece verilen mahkumiyet  kararının kaldırıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"D.K.A. hakkında kamu davası açılmış ise de sanığın tüm aşamalardaki  inkara yönelik savunması ve tüm dosya kapsamına göre diğer sanık H.Ş'nin  çelişkili ve soyut beyanları dışında, sanığın atılı suçu işlediğine dair  cezalandırılmasına yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil  elde edilemediğinden suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması sebebiyle  beraatine karar verilmiştir. Ayrıca sanık D.K.A. hakkında başka suçtan hükümlü  veya tutuklu değilse tahliyesine karar verilmiştir."

Kararda sanık baba hakkında verilen cezada eleştiri dışında bir  isabetsizlik bulunmadığı kaydedildi. Sanık H.Ş. ve avukatı ile katılan kurum  avukatının istinaf başvurusunda ileri sürülen nedenlerin yerinde görülmediği  belirtilen kararda, sanık baba hakkında verilen mahkumiyet hükmü ve sanık G.A.  hakkında verilen beraat hükmüne yönelik istinaf başvurularının esastan  reddedildiği bildirildi. Kararda, sanık H.Ş'nin tutukluluk halinin devamına karar verildiği ve  dosyanın Yargıtay'a gönderildiği kaydedildi.

Davanın geçmişi

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak birleştirilen  iddianamede, baba H.Ş, anne D.K.A. ve anneanne hakkında "tasarlayarak öldürme"  suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 30 Mayıs'ta görülen karar  duruşmasında, mahkeme heyeti her ne kadar bebeğin cesedi bulunamasa da sanıklar  H.Ş. ve D.K.A'nın fikir birliği içinde oldukları kanaatine vararak, her iki  sanığı üstsoy veya altsoydan birine karşı ve çocuğa ya da beden veya ruh  bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan birine karşı "kasten öldürme"  suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırmıştı.

Ayrıca bebeğin anne ve babasının cezasında takdir indirimi uygulamayan  heyet, anneanne G.A'nın ise beraatına hükmetmişti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’