Tüm dünya bu olaya kilitlendi hemen talimat verdim deyip duyurdu

Son dakika güncel haberler

Tüm dünya bu olaya kilitlendi hemen talimat verdim deyip duyurdu
Tüm dünya bu olaya kilitlendi hemen talimat verdim deyip duyurdu tuğba civik

Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Sıradan olay değil. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şey mercek altında. Viyana Sözleşmesi’ne göre adımlar atıldı. Suudi başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Budapeşte’den İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

AFRİKA ZOR BİR YER: Sayın Viktor üçüncü ülkelere ki başta Afrika konusunda birlikte açılmayı arzu ettiklerini ifade ettiler. Afrika zor bir yer, bereketli bir yer. Şu anda Afrika’da, irtibat halinde olduğumuz ülkelerin de bize karşı muhabbetleri de çok iyi bir konumda. Somali’yle iyi ilişkilerimiz var. Bizim Sudan’la da çok ciddi ilişkilerimiz var. Tabii bunun dışında yine Etiyopya gibi ülkeler de çok önemli. Güney Afrika ile de ilişkilerimizi geliştireceğiz. Burada Macaristan birlikte bir şeyler yapalım diyor. Orada girilmesi gereken şey, özellikle yeraltı zenginlikleri var bu insanların. Altın madeniydi, bakır madeniydi, kromdu, platindi, fosfattı... Hepsine onlar da varız diyorlar. Onlarla bu çalışmaları yapmayı planlıyoruz.

VİŞEGRAD BEŞLİSİ: Görüşmelerimizde üzerinde durduğumuz konu, Vişegrad Dörtlüsünü gelin Vişegrad Beşlisi yapalım dedik. Onun üzerine Orban çalışma sözü verdi. “Slovakya tamam” dedi. “Merkel’i zaten sen biliyorsun” dedi. Bunu da bu şekilde çözeriz dedik. Vişegrad Beşlisi gibi bir oluşum gerçekleşirse tabii çok çok önemli olacak.

KAŞIKÇI OLAYINI ARAŞTIRIYORUZ: (Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bilgiler var mı?) Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor. Nikah muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında yaşanıyor bu olay.

TAKİBİ YAPILDI: Ben, daha ilk gün olay duyulur duyulmaz, ayın 2’sinde arkadaşlara talimatı verdim. Gerek Adalet Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla -bu işin malum bir Viyana Sözleşmesi (VATAN’ın notu: Diplomatların görevli bulundukları ülkelerdeki diplomatik ilişkilerini, ayrıcalıklarını ve dokunulmazlıklarını belirleyen uluslararası bir anlaşmadır) boyutu var- hemen olayla ilgilenmeye başladık. Emniyet boyutuyla, istihbarat boyutuyla, her boyutuyla bu işi ele aldık. An be an sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şeye mercek altına alındı.

KAMERA OLMAMASI MÜMKÜN MÜ?: Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü? Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivri sinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır.

ADIMLAR ATILDI: Viyana Sözleşmesi’ne göre de adımlar atıldı. Başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı. Bu dönüşler alındıktan sonra da gerek yargımız, gerek emniyetimiz, Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri, istihbaratımız şu anda çalışmalarına devam ediyor. Ama endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de aynı şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Gerek Sayın Trump’ın gerek Pompeo’nun gerek Pence’in... Hepsi de bu olaydan duydukları endişeyi anlatıyorlar.

ENDİŞELİYİZ: Asıl değerlendirmeyi yapmak için yürütülen çalışmalar neticesinde tablonun netleşmesini beklemek lazım. Bulgular, belgeler elimize geçtikten sonra, biz de gerekli değerlendirmeyi elbette yapacağız. Ama endişeliyiz.

CHP İŞİNE BAKSIN (Herhangi bir temas oldu mu sizinle? Bunun aynı zamanda Türkiye’ye yönelik bir operasyon da olabileceği belli ülkelerce ifade ediliyor, bu görüşe katılır mısınız? Bir de bu olay Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini başka bir noktaya getirir mi? Grup toplantılarında sınır dışı edilmesi gibi bir çağrı vardı ana muhalefet partisinin, ne dersiniz?) Gereken neyse zaten yapılıyor. Türkiye’yi ana muhalefet idare etmiyor, 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’