Dünyanın gözü kulağı bu haberde 5 kişinin kimliği tespit edildi

Son dakika dünya haberleri

Dünyanın gözü kulağı bu haberde 5 kişinin kimliği tespit edildi
Dünyanın gözü kulağı bu haberde 5 kişinin kimliği tespit edildi tuğba civik

NYT'den "Kaşıkçı olayında 5 Suudi şüphelinin kimliği tespit edildi" iddiasıAmerikan New York Times (NYT) gazetesi, Türkiye'nin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişilerin kimliğini tespit ettiğini öne sürdü.
 ABD'nin önde gelen gazetelerinden NYT, 2 Ekim'den bu yana haber  alınamayan ve Suudi Arabistan'dan gelen kişilerce öldürüldüğü iddia edilen Suudi  gazeteci Kaşıkçı hakkında yeni bir iddia ortaya attı.
Gazetenin haberine göre, Türk yetkililer olaya karışan bazı kişilerin  kimliğini belirledi.

Şüphelilerden birinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman'a Paris, Madrid, Houston, Boston ve Birleşmiş Milletler ziyaretlerinde  eşlik eden ve Prens'e çok yakın bir isim olduğu belirtildi.
Zanlılardan diğer üçünün, Suudi Veliaht Prensi'nin güvenlik  detaylarına bakıldığında bu kişilerle yakın bağlara sahip olduğu iddia edildi.
Beşinci şüphelinin ise Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ve tıp  kurumlarında yüksek rütbeli görevlerde bulunan bir adli tıp uzmanı olduğu  kaydedildi. Bu ülkede bu tür yüksek pozisyonlara gelebilmek için üst düzey Suudi  makamlarla doğrudan bağlantılı olunması gerektiğine dikkat çekildi.

Haberde, "Türk yetkililerin söylediği gibi bu adamlar, Kaşıkçı'nın 2  Ekim'de ortadan kaybolduğu Suudi konsolosluğunda bulundularsa, orada o gün ne  olduğuna ve Prens Muhammed'e doğrudan bir bağlantı sağlayabilirler. Bu,  Kaşıkçı'nın Veliaht Prens'ten habersiz bir şekilde, serserilerin düzenlediği bir  operasyonda öldüğü iddiasını da ortadan kaldırır. Böyle bir bağ, Beyaz Saray ve  ABD Kongresinin bu tür bir açıklamayı kabul etmesini de daha zor bir hale  getirir." değerlendirmesinde bulunuldu.
Türk yetkililerin 15 kişilik bir ekibin, 2 Ekim'de İstanbul'a uçakla  geldiği, Kaşıkçı'yı infaz ettiği, vücudunu parçaladıkları ve aynı gün ülkeden  ayrıldıklarına dair belgelere ulaştıklarını ve Kaşıkçı'nın konsolosluğa  girişinden sonra iki saat içinde öldürüldüğünü söylediklerini öne süren NYT,  isimlerinin açıklanmasını istemeyen Türk yetkililerin kendilerine söz konusu 15  kişiden hepsinin Suudi güvenlik yetkilileri, istihbarat ajanları ya da hükümet  çalışanları olduğunu ifade ettiğini belirtti.

NYT 5 şüphelinin kimliğine ulaştığını iddia etti
Ayrıca kendi çalışmalarında da söz konusu 15 kişinin Suudi güvenlik  servisleri, ordusu ve diğer hükümet organları ile bağları olduğunun teyit  edildiğini aktaran NYT, yüz tanıma sistemi yazılımı, halka açık kayıtlar, sosyal  medya hesapları, Suudi cep telefonu numaraları altyapısı, Suudi haberleri,  sızdırılmış Suudi belgeleri ve Suudi Arabistanlı tanıkları kullanarak birtakım  bilgiler topladığını kaydetti.

Buna göre, şüphelilerden biri olan Maher Abdulaziz Mutreb, 2017'de  Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçiliğine atanmış bir diplomat ve Suudi Prens'le  muhtemelen koruması olarak birçok yeri ziyaret etti.
Suudi kraliyet ailesiyle çalışan Fransız bir profesyonel ise ikinci  şüphelinin Prens Muhammed ile seyahat eden güvenlik ekibinin bir parçası olan  Abdulaziz Mohammed al-Hawsawi olduğunu ileri sürdü.
Suudi Arabistan'ın basın organlarından birinde, üçüncü şüpheli Thaar  Ghaleb al-Harbi'nin geçen yıl Suudi kraliyet muhafızlarında Muhammed'in  Cidde'deki sarayını korurken gösterdiği cesaretinden dolayı teğmenliğe  yükseltildiğinin yazıldığı aktarıldı.
Muhammed Saad Alzahrani olarak kimliği belirlenen ve başka birisinin  pasaportu ile seyahat eden dördüncü şüphelinin de kraliyet muhafızı olduğu  iddiasına yer verildi.
Şüpheliler arasında yer alan Dr. Salah al-Tubaigy'nin ise bir otopsi  uzmanı olduğu belirtildi.
Olay
Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal  Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı
Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği  Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken,  başkonsolosluk binasında aynı saatl2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında  

Dünya haberleri Türkiye ABD Suudi arabistan Kaşıkçı kimdir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’