Kaşıkçı cinayeti sonrası selman suikastla...

Son dakika güncel haberler

Kaşıkçı cinayeti sonrası selman suikastla...
Kaşıkçı cinayeti sonrası selman suikastla... tuğba civik

Son dakika: ABD'li Suudi Arabistan uzmanından Muhammed bin Selman iddiası

"Suudi Arabistan Üzerine: Halkı, Geçmişi, Dini, Fay Hatları ve Geleceği" kitabının yazarı Karen Elliot House, Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın geleceğini belirsizliğe düşürdüğünü ileri sürdü - Muhammed bin Selman'ın ya babası tarafından görevden alınacağını veya suikast gibi şiddet yoluyla zorla ayrılacağını tahmin eden House, ilk senaryonun Kral Selman'a daha fazla seçenek sağladığını ancak Veliaht Prens'in zorla uzaklaştırılması durumunda Riyad'da büyük bir karmaşaya yol açabileceğini iddia etti
Amerikalı araştırmacı yazar Karen Elliot House,  Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın  geleceğini belirsizliğe düşürdüğünü iddia etti. 

"Suudi Arabistan Üzerine: Halkı, Geçmişi, Dini, Fay Hatları ve  Geleceği" kitabının yazarı da olan House, Wall Street Journal gazetesinde  yayımlanan makalesinde, Suudi Arabistan'dan önemli bir ismin Kaşıkçı cinayetine  ilişkin Prens Muhammed'in akıl sağlığını sorguladığını ve sonunu Roma İmparatoru  Caligula'ya benzettiğini yazdı.
House, Veliaht Prens'in de benzer bir şekilde genç yaşta iktidara  gelen Caligula gibi "büyük projeler yapmayı, büyük eğlenceler tertip etmeyi ve en  önemlisi etrafındakileri aşağılamayı sevdiğini" öne sürdü.

Prens'in, kraliyet ailesi mensuplarını tutuklatmasından Lübnan  Başbakanı Saad Hariri'yi Riyad'da istifa ettirmesine ve Katar'a ambargo  uygulanmasına kadar birçok tartışmalı kararı iktidarını pekiştirmek için  verdiğini belirten yazar, şimdi de en yakınındaki isimlerin Kaşıkçı'yı  öldürülmekle suçlandığını hatırlattı.
House, Kaşıkçı cinayetine karışan isimlerin cezalandırılmamasının  özellikle ABD Kongresi ile Riyad yönetimi arasındaki ilişkileri bozacağı  öngörüsünde bulundu.

Muhammed bin Selman'ın en yakınındaki isimlerin gazeteci Cemal  Kaşıkçı'nın öldürülmesi soruşturmasında tasfiye edilmesinin ise yakın çevresini  kısa sürede birbirine düşürebileceğini kaydeden yazar, bunun da Prens'in  geleceğini tehdit edebileceğini belirtti.

"Ya görevden alınacak ya da şiddet yoluyla uzaklaştırılacak"

House, Kaşıkçı olayından sonra Kral Selman bin Abdulaziz'in hem oğlu  Muhammed bin Selman'a Veliaht Prens olarak sınırsız iktidar hakkı tanıyıp hem de  Körfez'in güvenliği ve küresel petrol politikaları gibi konularda ABD ile  ilişkilerini yoluna koyup koyamayacağının merak edilen bir soru olduğuna  makalesinde yer verdi.

Makalede ünlü yazarın, "Krallığın, her şeyi kontrolü altına alma  kararlığıyla tanınan bir Veliaht Prens'in (hayranlarına göre bile bir kontrol  manyağı), etkili bir şekilde kendi geleceğini ve ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini  iki aleyhtarı Kongre ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kontrolüne  vermiş olması küçük bir ironi değildir." ifadesi dikkati çekti.
House, Amerikan Kongresinin Türkiye'nin soruşturma sonuçlarını  açıklaması ile Suudi Arabistan'a karşı adım atmasının büyük ihtimal olduğuna  değindi. Yazar, Türkiye'nin Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin soruşturma  sonuçlarını dünya ile paylaşmasının Suud ailesinde de Veliaht Prens'e karşı bir  blok oluşmasına yol açabileceğini öne sürdü.
Karen Elliot House yazısında, "Kral Selman, Kaşıkçı'nın ölümü  sonrasında Suudi istihbaratını yeniden yapılandırma görevini oğluna vererek  arkasında durdu ancak genç prensin Suudi Arabistan hükümdarlığının uzun  sürmeyeceğini hayal etmek mümkün hale gelmiştir." yorumunu yaptı.
Prens Muhammed'in ya babası tarafından görevden alınacağını veya  suikast gibi şiddet yoluyla uzaklaştırılacağını tahmin eden House, ilk senaryonun  Kral Selman'a daha fazla seçenek sağladığını ancak Veliaht Prens'in zorla  ayrılması durumunda bunun Riyad'da büyük bir karmaşaya yol açabileceği iddiasında  da bulundu.

Kaşıkçı suudi kralı kral selman Türkiye
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’