Oraya borçlananlar dikkat! İndirim geldi

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Oraya borçlananlar dikkat! İndirim geldi
Oraya borçlananlar dikkat! İndirim geldi admin

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ErgünTuran, alt gelir grubuna yönelik daha önce satılan konutlarda altı ayda bir yapılan dönemsel artış oranını 2019 yılı için yüzde 4'e sabitlediklerini belirtti. Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda 2018 yılının ocak ayında  yüzde 5,69, temmuz ayında yüzde 5,69 olmak üzere yılda yüzde 11,70'lik artış  yapıldığını anımsatan Turan, alt gelir grubu konutlarında 2019 yılında ocak  ayında yüzde 4 ve Temmuz ayında yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8'lik bir artış  oranının uygulanacağını aktardı. Turan, orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda altı ayda bir  yapılan artış oranının yüzde 5'e, arsa satışlarında altı ayda bir yapılan artış  oranın ise yüzde 6'ya sabitlendiğine işaret etti.

Dönemsel Artış Tavan Oranları uygulamasına geçtiklerini aktaran Turan,  "Artış oranlarımızı memur maaş artış oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE oranı için yüzde  6 ve en düşük oran için ise yüzde 4 olarak belirledik. 2019 yılından sonraki  dönemlerdeki dönemsel artışı ise mevcut ekonomik şartlara göre yeniden  belirleyeceğiz." ifadesini kullandı.

Alt gelir konutlarında artış oranı yüzde 4'e indi 

TOKİ tarafından inşa ettirilen ve alt gelir grubuna yönelik satışı  yapılan konutlarda ocak ve temmuz aylarında uygulanan artış oranın 2019 yılında  yüzde 4 olarak uygulanacağını vurgulayan Turan, "Alt gelir grubu kategorisinde  satışını yaptığımız konutlarımız daha önce hiç konut sahibi olmamış, hane halkı  net geliri en fazla 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir.  Vatandaşlarımızın borçlarını ödemesi noktasında, enflasyonun daha da altında bir  düzenleme yaptık. 2019 yılı içerisinde enflasyon, memur maaş artış oranı, TÜFE ve  Yİ-ÜFE oranları yüzde 4'ün üzerinde gelirse bizim artış oranımız sadece yüzde 4  olacaktır." değerlendirmesinde bulundu. TOKİ'den daha önce konut almış dar gelirli vatandaşlardan gelen yoğun  talep neticesinde dönemsel artış oranlarını 2019 yılı için sabitlediklerini  hatırlatan Turan, şunları kaydetti:

"İdaremizden konut alan vatandaşlarımızın aylık taksit ödemelerine her  yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, memur maaş artış oranı,  TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanının artışını yapıyorduk. Fakat  son dönemde gerçekleşen ekonomik veriler, enflasyon oranları, artış oranlarının  yükselmesi ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep neticesinde 2019 yılında bu  oranları koşulsuz sabitledik. Bizden konut almış vatandaşlarımıza bu oranlarında  altında bir imkan sunacağız. Alt gelir grubunda artış oranlarımızı 2019 yılında  ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yüzde 4 olarak uygulayacağız."

Alt gelir grubunda yapılan geri ödeme artış oranının yıllık yüzde 8'e  indiğini vurgulayan Turan, orta gelir grubuna yönelik satılan konutların artış  oranlarının 2019 yılında ocak ve temmuz aylarında yüzde 5 olmak üzere yıllık  yüzde 10 olarak uygulanacağına değindi.

Orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda geri ödemelerine esas  borç bakiyeleri ve taksit bedellerinin bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş  artış oranı ile güncellendiğini hatırlatan Turan, "Daha önce bizden konut almış  olan orta gelirli vatandaşlarımızın geri ödemelerinde memur maaş artış oranının  yüzde 5’ten fazla olması durumunda bizim artış oranımız sadece yüzde 5  olacaktır." açıklamasında bulundu.

Yurt içi fiyat endeksi yüzde 6'ya sabitlendi

Ergün Turan ayrıca, TOKİ tarafından yapılan arsa satışlarında borç  bakiyelerini Yİ-ÜFE oranı ile güncellediklerini belirterek, "Daha önce  idaremizden arsa satın almış olan vatandaşlarımızın borçlarına 2018 yılında yüzde  23,71 olan Yİ-ÜFE oranını uyguladık. Mevcut ekonomik koşullar altında bu oranda  da 2019 yılı için sabitliyoruz. 2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6'dan  uygulayacağız. Böylelikle yılda yüzde 12'lik bir güncelleme olacak." ifadelerini  kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’