15 yaşındaki kız daha fazla dayanamadı! Her şeyi anlattı

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

15 yaşındaki kız daha fazla dayanamadı! Her şeyi anlattı
15 yaşındaki kız daha fazla dayanamadı! Her şeyi anlattı admin

Erzurum'da FETÖ/PDY bağlantılı cinsel istismar davasında yargılama devam etti. 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan emniyet  müdürleri Fethi Bünet ve Murat Önemli, emniyet amiri Cengiz Çiçek ile polis  memurları Muhsin Pala ve Aydın Ergün bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü  Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmaya, tutuksuz sanıklardan  emniyet müdürü Abdullah Güler, Murat Koçyiğit, Mehmet Hilmi Sevimlican, İbrahim  Nuhoğlu, Fatih Akeroğlu, Ünal Doğruel, Adem Baysal, Okan Ölmez, Hüseyin  Keküllüoğlu, Ahmet Fatih Bayrakçı ve Sedat Ekinci ise katılmadı. Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları ve son sözleri sorulan  sanıklar haklarındaki suçlamaları reddedip beraat talebinde bulundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan Cengiz Çiçek ve  Abdullah Güler'i "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "usulsüz dinleme"  suçlarından ayrı ayrı 10'ar yıl ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan ise 5 yıl  olmak üzere toplam 25'er yıl hapse mahkum etti. Murat Önemli'yi "usulsüz dinleme"den 10 yıl ve "resmi belgede  sahtecilik" suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, Muhsin Pala, Ünal  Doğruel, Aydın Ergün ve Fatih Akeroğlu'na "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 6  yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Fethi Bünet'i "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 10 yıl ve "görevi  kötüye kullanmak"tan 1 yıl 3 ay hapse çarptıran heyet, diğer sanıklar Adem  Baysal, Okan Ölmez, Hüseyin Keküllüoğlu, Murat Koçyiğit, Mehmet Hilmi Sevimlican,  Ahmet Fatih Bayrakçı, İbrahim Nuhoğlu ve Sedat Ekinci hakkında delil  yetersizliğinden beraat kararı verdi.

Heyet ayrıca, tutuklu sanıklar Cengiz Çiçek, Fethi Bünet ve Murat  Koçyiğit'in tutukluluk halinin devamına, Aydın Ergün ve Muhsin Palan'ın ise  hükümle tahliyelerine karar verdi.

 OLAYIN GEÇMİŞİ

Erzurum'da, 29 Ekim 2007'de Dadaşkent Polis Merkezine gelen 15  yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğu S.Ö, birçok erkek tarafından tehdit ve  zorlamayla cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla şikayetçi olmuş, acil koruma  kararı alınarak Nenehatun Kız Yetiştirme Yurduna yerleştirilmişti.

Olaya ilişkin ilk etapta 8 kişinin tutuklandığı soruşturmanın  derinleştirilmesi sonucu aralarında Fetullah Gülen'in 4 yıl önce vefat eden  kardeşi Seyfullah Gülen ve yeğeninin de bulunduğu 90'a yakın şüpheli  belirlenmişti. Bu aşamadan sonra hem soruşturma savcısı değiştirilmiş hem de kız  çocuğu başka kente gönderilmişti.

Genişletilen soruşturmada şüpheli olarak belirlenen, aralarında  Fetullah Gülen'in kardeşi Seyfullah Gülen ve yeğeninin de bulunduğu kişiler  hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Bu dosyaların kapatılmasının ardından ilk  soruşturmada tutuklananlar da tutukluluklarına itiraz ederek, 8 Kasım 2012'de  serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın FETÖ üyesi emniyet mensuplarınca kapatıldığı iddiaları  üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında  İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Bartın, Eskişehir, Hatay, Kastamonu, Kayseri,  Kırklareli, Van ve Sinop'ta 18 Ocak 2016'da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda  13 polis gözaltına alınmıştı. Üçü emniyet müdürü, biri emniyet amiri, 3'ü polis  memuru 7 şüpheli tutuklanmış, 6 polis memuru ise yurt dışı çıkış yasağı konularak  serbest bırakılmıştı.

Bu soruşturma sonucu toplam 16 sanık hakkında hazırlanan iddianamede,  sanıkların çeşitli suçlardan 5 yıl 6 aydan 58 yıla kadar değişen hapis cezalarına  çarptırılmaları istenmişti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’