Binlerce kişinin gözü kulağı oradaydı! Emeklilerle ilgili flaş karar

Son Dakika Gündem Haberleri

Binlerce kişinin gözü kulağı oradaydı! Emeklilerle ilgili flaş karar
Binlerce kişinin gözü kulağı oradaydı! Emeklilerle ilgili flaş karar admin

TÜED üyesi SSK emeklisi İbrahim Avcı'nın, 2000 öncesi emeklilere  yapılan intibakın 2000 yılından sonra emekli olanlara da uygulanması talebiyle  AİHM'e yaptığı başvuruyu, davanın iç hukuk yollarının tamamlanması üzerine, 8  Kasım'da inceleyen AİHM, Türkiye'deki emeklilerin intibak beklentisinin insan  hakları ihlali kapsamına girmediğini ve bu yüzden yetki alanının dışında  kaldığını gerekçe göstererek, başvuruyu kabul etmedi.

"Başlattığımız kararlı mücadeleyi sürdüreceğiz"

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, 2000 öncesi emeklilere yapılan intibakın 2000 yılı  sonrası emekli olanlara da uygulanması talebi kapsamında ilk olarak Kamu  Denetçiliği Kurumuna başvurulduğunu belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumunun başvuruyu haklı bulması üzerine üyeleri  İbrahim Avcı'nın, Ankara İş Mahkemesinde dava açtığını vurgulayan Yazıcıoğlu,  süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

"İş Mahkemesi davayı reddetti. Dava, Yargıtaya taşındı. Yargıtay iş  mahkemesinin kararını onayınca İbrahim Avcı arkadaşımız Anayasa Mahkemesine  bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu inceleyerek 10 Ocak'ta  kararını açıkladı. Mahkeme kararında, Avcı'nın başvurusunda iddia edildiği gibi  anayasaya aykırılığın söz konusu olmadığı belirtildi. Bu gelişmeler üzerine,  yasal süreci son noktasına kadar yürütmek adına AİHM'e başvurdu. AİHM'de  başvuruyu, yetki alanının dışında kaldığını gerekçesiyle reddetti."

Yazıcıoğlu, AİHM'nin ret kararının ardından intibakla ilgili  başlattıkları hukuksal mücadelenin sona erdiğini ifade ederek, çözümün  parlamentoda, yasa yoluyla sağlanabilmesi için çaba göstereceklerini bildirdi.

Emeklinin intibak sorununun çözümü için başlattıkları kararlı  mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Yazıcıoğlu, "Benzer olayı daha önce banka  promosyonlarında yaşamıştık. Hukuk yolları, AİHM dahil tükenmesine rağmen çözümü  hükümetle sağlamıştık. İntibak konusunda da aynı hassasiyetin hükümetçe  gösterileceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’