Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor asgari ücret...

Son dakika ekonomi haberleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor asgari ücret...
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor asgari ücret... tuğba civik

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, "Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte." dedi.

Önen,açıklamada, asgari ücret ile geçim  ücretinin farklı şeyler olduğunu belirterek, bu iki kavramın karıştırılarak  kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
Asgari ücretin çalışanlara ödenebilecek alt limiti tarif ettiğine  dikkati çeken Kudret Önen, "Asgari ücretin, hedef enflasyon ile birlikte ülkenin  içinde bulunduğu ekonomik durumu, hedef yatırımlar, verimlilik, işsizlik ve  enflasyon ile mücadele hedeflerinin dikkate alınarak tespit edilmesini  öneriyoruz. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin  enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte." diye konuştu.

 "ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜ DİKKATE ALINMALI"

Asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olması yönündeki taleplere de  değinen Önen, "Bu tür taleplerin 'Yeni Ekonomik Program' içinde yer alan  enflasyon ve işsizlikle mücadele ile diğer hedeflere uygun olmadığını  düşünüyoruz. Bu talebin gerçekleşmesi ülkemizin rekabet gücünü olumsuz  etkileyeceği gibi istihdamın sürdürülebilirliği ve yeni iş alanlarının açılması  açısından da destekleyici değil." ifadelerini kullandı.
Fiyatlama davranışlarının Yeni Ekonomik Program'da belirtildiği gibi  hedef enflasyon oranında yapılmasının enflasyon ile mücadelede bir tutarlılık  göstergesi olduğunu dile getiren Kudret Önen, şunları kaydetti:

"İşverenler olarak hedefimiz; rekabet kurallarının hızla sertleştiği  dünyada, ülkemizin değişime ayak uydurmasını ve küresel yarışta verimliliğini  artırarak, rekabet gücünün korumasını sağlamaktır. 2019 yılı için belirlenecek  asgari ücret de bu hedefin önemli bir parçasıdır. Asgari ücretin belirlenmesinde,  ülkenin ekonomik durumu, işletmelere olan etkisi ve ülkemizin rekabet gücü  dikkate alınmalıdır. Ayrıca mevcut çalışanların yanı sıra iş aramakta olan  işsizlerimizin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz."

 "İŞVERENİN BU DESTEĞE KESİN İHTİYACI VAR"

Hükümetin asgari ücret için işverenlere sağladığı 100 liralık desteğin  ekim ayı itibarıyla durdurulduğunu anımsatan Önen, "Sadece bu desteğin  durdurulması bile asgari ücretlinin istihdam maliyetini yüzde 5 yükseltmektedir.  Bu desteğe, 150 liraya artırılıp  2019'da da devam etmesi bizlerin en önemli  talebidir. Yeni yılda ekonomik hedeflerimizi tutturmada işverenin bu desteğe  kesin ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

Kudret Önen, TİSK olarak yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren  payının 2019'da alınmamasını, SGK İşveren Desteği'nin yüzde 5'ten yüzde 6'ya  yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak  uygulanmasını talep ettiklerini de vurguladı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’