Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor ödemeler bu akşam başlıyor

Son dakika ekonomi haberleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor ödemeler bu akşam başlıyor
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor ödemeler bu akşam başlıyor tuğba civik

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 3 farklı alanda üreticilere 972 milyon 436 bin TL ödeneceğini duyurdu
Burdur'da esnaf ziyaretinde bulunan Pakdemirli, Mehmet Akif Ersoy  Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen, "Tarım Sektörü Değerlendirme  Toplantısı"na katıldı. Bakan Pakdemirli, yaptığı konuşmada, üniversite ve sanayi iş birliğini  önemsediklerini belirterek, bakanlık olarak yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Süt üreticilerini küstürmemeleri gerektiğinin farkında olduklarını  vurgulayan Pakdemirli, destekleri 10 kuruştan 25 kuruşa çıkardıklarını söyledi.

 Bunun ocak, şubat ve mart ayları için geçerli olduğunu anlatan  Pakdemirli, "41 ilimizdeki hayvancılık yatırımlarına da yüzde 50 hibe desteğini  devam ettiriyoruz. Kırsal kalkınmaya destek için de 50 hayvancılık projesine 37  milyon lira hibemiz var." diye konuştu.

 Atıl durumdaki 2 milyon hektar tarım arazisinin işlenmesiyle 13 milyar  liralık gelir artışının sağlanacağını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Tarımsal desteklerimiz 2018'de toplamda 14,5 milyardan, 2019'da da  16,1 milyar liraya çıkıyor. Bunu en iyi şekilde dağıtmaya gayret göstereceğiz.  Desteklerin hepsine yeniden çalışıyoruz. Destekler konusunda kitleyi tamamen  memnun etmek mümkün değil. Bazı müjdeleri buradan açıklamak istiyorum. Besicilik  yapan 48 bin 400 üreticiye bakanlığımızca ruhsatlandırılan kesimhanelerde kesilen  314 bin 532 büyükbaş hayvan için toplam 78 milyon 790 bin lira besi desteği  ödemesi yapacağız. Bu da hayvan başına ortalam 250 lira. 2018 Temmuz-Ağustos  döneminde üretilen 1 milyon 588 bin ton çiğ süt için 119 milyon 21 bin lira  destekleme ödemesine bu akşam başlıyoruz."

Pakdemirli, "2018 Eylül-Ekim-Kasım döneminde üretilen süte litre  başına 10 kuruş olan desteği, 15 kuruşa çıkardık. Bunun ödenmesiyle ilgili  desteklere önümüzdeki hafta başlıyor olacağız. Bekleyen hayvanların kesim  işlemlerine Burdur ve Türkiye özelinde başlayacağız. Burdur'da bir hafta içinde  kesimlere başlıyoruz. Bakanlık olarak üç farklı alanda 972 milyon 436 bin lira  destek ödemesi yapmış oluyoruz." ifadesini kullandı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’