Bütün çalışanlar dikkat maaşlara zam

Son dakika ekonomi haberleri

Bütün çalışanlar dikkat maaşlara zam
Bütün çalışanlar dikkat maaşlara zam tuğba civik

2019'da ödenecek asgari ücretin dün açıklanmasıyla birlikte, yeni yılda alınacak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ve işsizlik maaşına gelen zamlar da belli oldu. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı da yükseldi.
2019 yılı için yeni asgari ücret net 2 bin 20 TL, brüt 2 bin 558 TL olarak belirlendi. Asgari ücret zammı ile birlikte işsizlik maaşı miktarları da belli oldu. İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir? İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtları!
İş yerinden haklı sebep göstererek istifa edenlerinde işsizlik maaşı alma hakkı var. İş yerinizden haklı bir sebep göstererek istifa ettiyseniz 10 ay boyunca işsizlik maaşından yaralanabilirsiniz. 

İşte istifa ederek işsizlik maaşı alabilmeniz için gerekli olan koşullar ve yeni işsizlik maaşı...
Posta'nın haberine göre asgari ücrete yapılan yüzde 26,05'lik zamla birlikte işsizlik maaşı ödemeleri de artmış oldu. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı, en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira olacak
İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR? 

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre
- Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.
İNTERNETTEN BAŞVURULABİLİYOR 

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.
İSTİFA EDİLİRSE NASIL ALINIR 

Haklı bir nedeni yokken işten ayrılan çalışan, istifa etmiş sayılır. İstifa halinde işçi bazı haklarını yitirdiği gibi işverene tazminat ödemek zorunda dahi kalabiliyor. Peki işçinin 10 aya kadar geçimini sağlamasına yardımcı olan işsizlik maaşı istifa durumunda alınabilir mi? 
En çok merak edilen konulardan biri bu.
İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN KOŞULLAR 

Düzenleme net... İstifa edene işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak bunun istisnası 'haklı fesih' durumudur
Maaşın ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing (psikolojik baskı), iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırmak, SGK'ya düşük ücretten bildirim haklı fesih kapsamına giriyor.
NOTER DETAYINA DİKKAT 

AHaber'in haberine göre patronun hakaretlerine maruz kalınırsa, işveren işçiye, aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, patron işçinin hak ettiği yıllık izni kullandırmazsa, işçi çalıştığı iş yerinden haklı bir nedenle sözleşmeyi feshedebilir
Ancak feshin bildiriminin noter aracılığıyla yapılmasına dikkat edilmeli
İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLMEK İÇİN KAÇ GÜN PRİM GEREKLİ? 

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde farklı iş yerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemek gerekiyor
İŞSİZLİK MAAŞI EN AZ 6 EN ÇOK 10 AY ÖDENİR 

Son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı alır
İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR? İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR? 

İşsizlik maaşı da çalışırken alınan maaşa göre değişiyor. Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Fakat bunun bir sınırı var.
Yani istifa eden bir çalışan, 10 ay boyunca toplamda 8 bin 120 lira ila 16 bin 230 lira maaş almış olacak. Bu paradan sadece damga vergisi kesilebilir

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’