Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir?

Önceki dönemlerde kredi kullanarak belirli ihtiyaçlarını karşılamış olan bireyler, kredinin kullanılmasının hemen ardından kredinin vadelerini geri ödemeye başlamaktadırlar. Kredi vadelerinin tutarının belirlenmesi, kredi kullanılırken imzalanan sözleşmelerde açık bir şekilde belirtilmektedir.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir?
Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir? admin

Önceki dönemlerde kredi kullanarak belirli ihtiyaçlarını karşılamış olan bireyler, kredinin kullanılmasının hemen ardından kredinin vadelerini geri ödemeye başlamaktadırlar. Kredi vadelerinin tutarının belirlenmesi, kredi kullanılırken imzalanan sözleşmelerde açık bir şekilde belirtilmektedir. Banka ve kredi kullanan taraf arasından imzalanan bu sözleşmede bulunan şartlar; ödenecek vade tutarları ve faiz tutarları da dahil olmak üzere daha sonrasında bireyler ya da banka tarafından değiştirilememektedir. Bireylerin ekonomik durumlarında meydana gelen değişmeler, dalgalanmalar ve benzeri durumlar karşısında kredi vadelerini ödemekte zorlanmaya başladıkları zamanlar ki bu zamanlar herkesin başına gelebilmekte, değiştirilemeyen geri ödeme tutarları bireylerin mali yapılarını altüst edebilmektedir. 

Bu durumlar karşısında bireylere yasal olarak kullanabilecek oldukları çıkış kapıları sunulmaktadır. Kredi yapılandırma olarak anılan bu çözüm yolları, bireylerin katlanabilecek ve ödeyebilecek oldukları vade tutarları ile yeni krediler kullanmalarını içermektedir. Kullanılacak olan yeni kredi, yani yapılandırma kredisi başvurusunda bulunurken bireyler kesinlikle ve kesinlikle düzenli ve zorlanmadan ödeyebilecek oldukları vade tutarını belirlemeli ve bu oranlarda bir kredi kullanmaya dikkat etmelidirler. 

Yapılandırma Kredisi Başvurusu 

Yapılandırma kredisi başvurusunda bulunmak isteyen, kredi borçlarını düzenli şekilde geri ödeyemeyen ya da ödemekte bir hayli zorlanan bireyler, yapılandırma kredisi veren bankalarda bu kredileri kullanabilecek ve ödeyemedikleri borçlarını ödeyebileceklerdir. Yapılandırma kredisi kullanmadan önce, herhangi bir bankacılık hizmeti alır gibi piyasa araştırması yapılmalı ve hangi bankanın ne oranlarda faiz uyguladığı belirlenmelidir. Belirlenen faiz oranlarından sonra bireyler için en avantajlı teklifleri veren banka ile anlaşarak yapılandırma kredisi kullanılmalıdır. 

Yapılandırma kredisinin kullanımından sonra bireylere nakit olarak ya da banka hesaplarına herhangi bir fon aktarımı gerçekleştirilmemektedir. Bu kredilerin ana amacı, diğer bankalardaki borçların şekillendirilmesi ve yapılandırılması olduğu için borcu ödenemeyen bankaya kredi tutarı kadar para direkt olarak aktarılır ve diğer bankadaki borç kapatılarak yapılandırma kredisi kullanılan bankada yeni bir borç oluşturulur. Yapılandırma kredisinin mantığı kısaca bu şekilde işlemektedir. 

Yapılandırma Kredisi Kullanırken Akılda Tutulması Gerekenler 

Yapılandırma kredisi kullanırken akılda tutulması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar; kullanılacak olan yeni kredi için bazı masrafların ortaya çıkması ve diğer kredinin ödenmesi sırasında erken ödeme cezası gibi masrafların ortaya çıkmasıdır. Masraflara ilave olarak, bireylerin yeni kredi kullanacak oldukları dönemlerdeki faiz oranlarının sabit olmaması, daha önce kullanılan krediye göre daha yüksek oranlarda olması halinde katlanılacak olan faiz oranlarında da bir miktar artış ortaya çıkacaktır. 

Yapılandırma kredisi kullanımı sırasında bireyler, aylık olarak ödeyebilecek oldukları tutarlarda vadelerden faydalanmalıdırlar. Çok yüksek sayıdaki vadelerden de aynı zamanda kaçınmak gerekmektedir. Yüksek vade sayısı, aylık olarak geri ödenecek kredi borcunun miktarını düşürmekte ve ilk bakışta daha avantajlı gibi görünebilmektedir fakat toplamda geri ödenecek faiz borcu, geri ödeme süresinin artış gösterdiği her bir ayda paralel olarak artık göstermektedir. 

Kaynak : kredisefi.com

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’