Reisin tek cümlesi yetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon kanalında gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu

Reisin tek cümlesi yetti
Reisin tek cümlesi yetti tuğba civik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon kanalında gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı tasarısını sert bir dille eleştirirken, İncirlik ve Kürecik kartını açtı.

Cumhurbaşkanı, “ABD’nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” dedi.Erdoğan’ın bu sözleri dünya basını tarafından son dakika olarak duyuruldu.
REUTERS Erdoğan’ın açıklamalarını kamuoyuna “acil” koduyla duyuran Reuters haber ajansı, “Erdoğan-Türkiye ABD tehditleri karşısında İncirlik Hava Üssü’nü kapatabilir” başlığıyla geçtiği haberinde, İncirlik’te ABD’nin nükleer savaş başlıkları bulunduğunu belirtti. Reuters Erdoğan’ın şu sözlerine de haberinde yer verdi: “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz.”

Reuters dışında uluslararası yayın yapan Fransız AFP ve Amerikan AP haber ajansları da, Erdoğan’ın sözlerini okuyucularına flaş olarak duyurdu.AFP Fransa merkezli haber ajansı AFP’nin geçtiği haberde, “Türk lider Erdoğan, 2 ABD askeri üssünü kapatmakla tehdit ediyor” ifadelerine yer verildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’un Ankara’ya silah alımı konusunda yaptırım uygulaması halinde, iki askeri üssün kapatılacağı tehdidinde bulunduğu belirtildi.

TASS Rus TASS haber ajansı, Erdoğan’ın sözlerini okuyucularına, “Erdoğan, Ankara’ya yaptırım uygulanması halinde İncirlik Hava Üssü’nü kapatabileceğini söyledi” şeklinde sundu.

DEUTSCHE WELLE Alman Deutsche Welle (DW) de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini dünyaya duyuran yayın kuruluşları arasında yer aldı. Gelişmeyi “Erdoğan ABD’nin iki stratejik üssünü kapatmakla tehdit ediyor” başlıklı haberiyle takipçilerine aktaran DW, Türkiye’nin bahsi yükselttiğini belirterek, Rus hava savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD’nin yaptırım uygulaması halinde, “karşılık vermekle tehdit ettiğini” yazdı. DW, İncirlik’in ABD açısından önemine de yer verdiği haberinde, Kürecik’te de NATO radar istasyonu bulunduğunu anımsattı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’