Lavanta Yetiştiriciliği

Türkiye ve dünya üzerinde en popüler bitkiler arasında yer almakta olan Lavanta pek çok farklı amaç ile kullanılmaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği
Lavanta Yetiştiriciliği admin

Türkiye ve dünya üzerinde en popüler bitkiler arasında yer almakta olan Lavanta pek çok farklı amaç ile kullanılmaktadır. Dünya üzerindeki ticaret sayısı en yoğun olan bitkilerden biri olarak dikkat çekmekte olan lavanta özellikle yağ olarak parfüm ve ilaç sanayisinde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda mükemmel kokusu sayesinde sabun ve benzeri tüm endüstri alanları için vazgeçilmez ürünlerden biri oluyor. Doğru bir şekilde bakım yapılması durumunda 1 metre boyuna rahatlıkla çıkmakta olan lavanta bitkisi çok yıllık bitkilerden biridir ve ekonomik olarak kazandıran bölümü ise çiçekleridir.

Lavanta Bitkisinin Özellikleri

Uçucu yağlar, dünya üzerinde pek çok farklı amaç ile ticari amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. 15 farklı ve popüler uçucu yağ çeşitlerinden biri de lavanta bitkisinin çiçeklerinden ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağdır. Lavanta yetiştiriciliği yapan ve bu işten para kazanmak isteyen kişiler için elde edilen uçucu yağın kalitesi önemlidir.

Lavanta Yağı ve Kullanım Alanları

Lavanta bitkisinin çiçekleri ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağın kullanım alanları oldukça geniştir. Peki, lavanta yağı en çok hangi endüstri dallarında tercih ediliyor;

  • Sabun üretiminde,
  • İlaç sanayisinde,
  • Sağlık sektöründe,
  • Doğal ürünlerde,

Lavanta yağı hem kokusu, hem de etkileri ile yukarıdaki sektörde üretilen ürünlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Dinlendirici etkisi çok yüksek olan lavanta bitkisi aynı zamanda sedatif etkisi olmasından dolayı çay olarak da tüketilmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lavanta, yetiştiriciliğini yapan kişiler için gerek uzun vadede, gerekse de kısa vadede yüksek getiriler sağlamaktadır. Ülkemizde lavanta yetiştiriciliği özellikle çeşitli devlet destekleri de sunularak girişimciler için farklı ve avantajlı olanaklar sunmaktadır. Özellikle çiftçiler ve çiftçilik eğitimi alanlar veya deneyimi olanlar tarafından tercih edilmekte olan lavanta yetiştiriciliği diğer üretim türlerine göre bir nebze de olsa kolaydır.

Lavanta yetiştiriciliği yapabilmek için tercih etmeniz gereken iki farklı yöntem bulunmaktadır. Generatif ve vejatatif üretim modelleri ile lavanta yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Lavanta yetiştirmek isteyenler öncelikle üretim şekilleri ile ilgili detaylı bilgi edinmeli ve yapılacak olanları anlamalıdır.

Lavanta Ekimi Nasıl Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız öncelikle yukarıda bahsettiğimiz üretim modellerinden birini tercih etmeli ve ne olduğu, nasıl olduğu anlaşılmalıdır. Özellikle uzun yıllar çiftçilik yapmış olan kişiler için üretim süreci daha kolay olsa da hiç bu işi yapmamış kişiler süreci daha detaylı bir şekilde araştırarak işe başlamalıdır.

Lavanta ekimi gerçekleştirmek isteyenler öncelikle yetiştirilecek olan alanları hazır etmelidir. Lavanta ekimini gerçekleştirmek için tabi ki daha sonra fide temin etmelisiniz. Lavanta fidesi için Türkiye’de pek çok çiftlikte bu fidelerin satışları gerçekleştirilmektedir. Fide ücretleri, satıcıların sundukları fide özelliklerine göre değişse de ortalama olarak 1 dekarlık alan için ortalama 2.000 dolar ile 2.500 dolar arasında değişmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği yapanlar için küçük bir püf noktası olarak da çalışma alanınızı genişlettiğinizde birkaç sene içerisinde kendi fidelerinizi de diğer girişimcilere satarak ek bir kazanç kapısı sağlayabilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği ve Kazançlar

Yüksek getirisi olan lavanta yetiştiriciliği aynı zamanda maliyet olarak da bir miktar yatırım gerektirmektedir. Bu işe başlarken en yüksek maliyetiniz şüphesiz ki fide alımı olacaktır. Fide alımından sonra yüksek bir maliyetiniz olmaz iken birkaç yıl sonra özellikle yağ ve çiçek satımından ziyade fide satarak da yüksek bir kazanç sağlayabilirsiniz.  

Lavanta yetiştiriciliği öncesinde ve sonrasında sizleri bekleyenler için geniş bilgiye Para Blogu üzerinden ulaşabilirsiniz

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’